O Michalovi

Jak jsme pomohli

MODRÝ HROCH zakoupil Michalovi speciální polohovací vozík Timago.

Příběh o Michalovi

Michal přebíhal dne 31. 3. 2016 přechod pro chodce a srazil ho osobní automobil v rychlosti asi 50 km/h. Je nutné říci, že šlo o nešťastnou shodu náhod, kdy řidič již zřejmě dostal signál, že může jet a Michal stejně tak využíval poslední možnost volného intervalu pro chodce.

Michal byl přivezen ve velmi vážném stavu do dětské nemocnice na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace (KDAR). Zde jsme o něho od počátku společně s lékaři KDAR pečovali. Zpočátku dominovalo zranění hlavy, Michal prodělal zhmoždění mozku s maximálním postižením v čelním laloku, čemuž odpovídali také následné projevy, drobné krvácení měl i do mozkových obalů, má zlomenou spodinu lební dutiny, kvůli které krvácel v prvních dnech z obou uší. Z pohledu chirurga prodělal zejména nepříjemnou zlomeninu obou kostí bérce vlevo a navíc zlomeninu kotníku vpravo. V prvních hodinách jsme také ošetřili mnoho drobných ranek na obličeji, ze kterých hodně krvácel a celkový první dojem byl velmi vážný.

Jakmile byl mozek dostatečně odpočinutý, mohli jsme operovat obě zlomeniny. To bylo možné 4. den po úrazu a provedli jsme obojí v celkové anestezii. I po této operaci se ještě projevovalo postižení mozku, kdy Michal velmi bouřlivě prožíval stav po narkóze a zatím to vypadá, že přišel o podstatnou část čichového vjemu. Nyní je již naštěstí při plné psychické síle a epizody poruch vědomí a neadekvátního chování se již neopakovaly.

Jeho hlavním problémem zůstávají zlomené obě dolní končetiny, které jsou sice spraveny kovovými implantáty, ale vzhledem k jeho věku a rostoucímu skeletu nešlo použít implantáty, které by mu umožnily rychlou mobilizaci a samostatnou chůzi. Navíc má polámané obě dolní končetiny, takže bude na minimálně 5 týdnů odkázán na pohyb na vozíku. Základní typy vozíků neumějí zvlášť polohovat podporu pro dolní končetiny, je tedy třeba složitější variantu, která bude moci podpořit levou dolní končetinu, která bude minimálně 8 týdnů sádrovaná v natažené poloze.

Děkujeme všem za podporu.

1-20160503_183033
4-MIK_9377
3-MIK_9374