O Pavlovi

Pavel (15) byl a je normální kluk. Sport ho moc nebaví, spíš počítač a knížky. Vlastně jeden sportovní koníček by tu byl - rybaření. Klidný sport, který přesně zapadá do Pavlova klidného pojetí života. Klidný až do 7.7.2011. Po obědě toho dne vyrazil s kamarádem lesní cestou z chaty na ryby. Prostě obyčejná vyšlapaná cesta lesem, kterou už prošli stovky lidí bez úrazu, možná s podvrtnutým kotníkem, odřeným kolenem nebo nakopnutým palcem. Až do dneška. Dnešek byl tím dnem D, kdy příroda po mnohaletém střídání tepla, mrazu, sněhu, slunce a deště dokončila svoji práci a od skály oddělila malý kousek. Kousek o váze několika set kilogramů. Pavel uskočil, ale ne úplně. Zlomená pánev, několikrát zlomené kosti v pravé noze a co nejhorší - kámen mu přejel přes chodidlo a prakticky amputoval část pravé nohy pod kotníkem.

Čekání na sanitku v těžce přístupném lese, přeprava člunem po vodě, další sanitka, ARO, několikahodinová operace, ARO, JIP, operace, JIP, operace,... Díky lékařům Dětské fakultní nemocnice v Brně se naštěstí podařilo zachránit velkou část chodidla, ale s nejistou prognózou.

Po dvou měsících v nemocnici, dvou v lázních a několika na vozíku, Pavel po roce začal chodit. Sice s dopomocí ortézy, ale po svých vlastních. Aby mohl chodit dál, bylo třeba zajistit terapeuta a trenéra v jedné osobě, který by Pavlovi pomáhal se cvičením. A tehdy začala naše spolupráce s Nadačním fondem Modrý hroch, který nám právě s tímto velmi pomohl a pomáhá.
Po dvou letech rozhodně nemá Pavel vyhráno - po prvotním nadšení z chůze přichází vleklé komplikace s otlaky, u lékařů jsme každý měsíc, Pavel často chybí ve škole a čekají ho další operace. Ale dál se mnou a se svými kamarády rybaří. Možná to není úplný „happy end“. Ale věřte, že pro nás je to rozhodně „happy“, ale určitě ne „end“. Stroj času nemáme, minulost nezměníme a jakkoliv to může znít hloupě, s Pavlem máme od té doby jedno heslo: "Přežil jsi. A všechno ostatní ber jako bonus!"

Pomoci mužete také odesláním DÁRCOVSKÉ SMS ve tvaru, který si sami zvolíte:
DMS STOPURAZUM 30, DMS STOPURAZUM 60, DMS STOPURAZUM 90
na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč.

Pokud pošlete DMS ve tvaru DMS TRV STOPURAZUM 30, DMS TRV STOPURAZUM 60,
DMS TRV STOPURAZUM 90, pak Vám částka 30, 60 nebo 90 Kč bude odečtena automaticky každý měsíc.
Více na www.darcovskasms.cz

DMS banner