O Štěpánkovi

Jak jsme společně pomohli

MODRÝ HROCH bude přispívat na intenzivní terapii díky účasti PVZP FénixRun 2023. Pojďte s nám pomáhat a registrujte se na virtuální běh.

Příběh o Štěpánkovi

Štěpánek je 13letý kluk s kombinovaným postižením. Narodil se jako zdravé dítě, ale bohužel po pár dnech po narození dostal záškuby do končetin. Nejdříve mu diagnostikovali lékaři benigní křeče později genetickou vadu typu SCA. Štěpánek má poruchu rovnováhy, je celkově hypotonický a středně těžkou mentální retardaci a je schopen říct jen jednoduchá slova.

Od malička měl opožděný vývoj. Samostatně začal chodit až kolem druhého roku. Jezdili jsme pravidelně do lázní a cvičili Vojtovu metodu a Bobath koncept. V chůzi si Štěpánek nebyl moc jistý, občas spadl. V 5letech náhle začal ochabovat, rychle ztrácel rovnováhu a chůze byla den ode dne horší. Až se raději začal pohybovat spíše lezením
a s pomocí opory je schopen chůze.  Právě zbytková chůze se stala motivací, aby se Štěpánek mohl naučit přejít s pomocí chodítka a celkově zpevňoval svalstvo, které i vlivem růstu neustále ochabuje. 

Asi 2 roky jezdíme pravidelně na ambulantní rehabilitace 1x týdně do rehabilitačního centra ARCADA. Po cvičení jsou vidět synovy pokroky, je celkově zpevněný, a i když rychle roste, pořád se daří udržovat svalstvo a celkový stav v lepší kondici. Nejvíce potřebuje intenzivní terapii, která trvá 14 dní po 2 hodinách denně. Štěpán musí  pokračovat také
v ambulantních rehabilitacích, které synovi moc prospívají, ale jsou pro nás nákladné. Bohužel intenzivní terapii ani pravidelné speciální ambulantní rehabilitace naše pojišťovny nehradí.

Moc děkujeme za jakoukoliv pomoc…

Maminka Štěpána

2.JPG
1.JPG
3.jpeg
4.jpeg
ŠTĚPÁNEK FOTO koláž
5.jpeg